• DOD SHMÚ

• Pri príležitosti Svetového meteorologického dňa a Svetového dňa vody usporiada Slovenský hydrometeorologický ústav pre širokú verejnosť  každý rok Deň otvorených dverí. Tento rok to pripadlo na 22.3.2019 a naši piataci nemohli v Košiciach chýbať. Prezreli sme si pracovisko SHMÚ vrátane ukážok a odborného výkladu so zameraním na meteorológiu, hydrológiu, klimatológiu a monitorovanie kvality ovzdušia a vody.

• Literárny kvíz

•

Pri príležitosti Marca – mesiaca kníh sme uskutočnili 20. marca 2019 so žiakmi 2. stupňa literárny kvíz. Táto akcia sa niesla v duchu „knihomoli proti knihomoľkám“. Každú triedu zastupovali dvaja milovníci kníh. Jeden reprezentoval nežnejšiu a druhý mužnejšiu časť školopovinných žiakov. Svoje literárne vedomosti si statočne obe skupiny zmerali v úlohách zameraných na poznanie našej i inojazyčnej literatúry, na čítanie s porozumením a na poznatky o knihách všeobecne. Tentokrát sa v knihách a literatúre viac našli naši chlapci, ktorým srdečne blahoželáme a veríme, že dievčatá im to o rok vrátia.

• Deň vody

• Pri príležitosti Medzinárodného dňa vody, ktorý bol stanovený na 22. marec, sa po celom svete konajú akcie, ktoré propagujú  vodu ako náš spoločný dar, ktorý máme k dispozícii.

Preto ani my sme na Deň vody nezabudli a v piatok 22. 3. 2019 sme spoločne túto životodarnú tekutinu oslávili.

• Ponožková výzva

•

Ponožková výzva sa koná každoročne 21. marca a spája sa so svetovým dňom Downovho syndrómu. V tento deň sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne ponožky.

Výzva je určená všetkým, ktorí chcú prejaviť solidaritu a podporiť ľudí s Downovým syndrómom a ich rodiny. No zároveň sa rozšíri povedomie o tom, že práve ľudská individualita robí tento svet krásnym, pestrejším, zaujímavejším, inšpirujúcim.

• HVIEZDOSLAVOV KUBÍN – ŠKOLSKÉ KOLO RECITAČNEJ SÚŤAŽE

• 13. februára 2019 sa uskutočnilo školské kolo recitačnej súťaže v prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín.

18 žiaci, víťazi triednych kôl, bojovali umeleckým slovom v troch kategóriách. Nabrali odvahu, pokorili trému a strach, otestovali pamäťové a rétorické schopnosti, popasovali sa s básnickými i prozaickými textami.

Snaha každého recitátora bola odmenená drobnou sladkosťou a tých najlepších určite potešili vecné dary, ktoré už pravidelne niekoľko rokov venuje do tejto súťaže rodičovské združenie. Za čo im veľmi pekne ďakujeme. Samozrejme, poďakovanie patrí aj súťažiacim žiakom, ktorí boli ochotní venovať svoj voľný čas umeleckému slovu a takto nám spríjemniť jedno zimné školské popoludnie.

A takto vyzeralo umiestnenie v jednotlivých kategóriách:

• I. kategória: 1. miesto: Nellka Čeľovská
            1. miesto: Matúš Krajňák
            2. miesto: Dávid Štefan
            • II. kategória: 1. miesto: Sára Lukáčová
            1. miesto: Nikola Topolčaniová
            2. miesto: Lenka Fenyešová
            • III. kategória: 1. miesto: Sofia Tóthová
            1. miesto: Alžbeta Mudrá
            2. miesto: Lucia Bičová

Víťazom srdečne blahoželáme :)

• LYŽIARSKY VÝCVIK–VERNÁR-STUDNIČKY 2018/2019

• V dňoch 4. – 8. 2. 2019 sa žiaci 7., 8., a 9. ročníka zúčastnili lyžiarskeho výcviku v rekreačnom stredisku Vernár –Studničky.

Na 32 žiakov dohliadali 3 pedagógovia – inštruktori (Mgr. Julián Huľo, Mgr. Andrea Boboková a Mgr. Zuzana Vašková a jeden zdravotník (MUDr. Marek Gajdošoci. Žiaci boli rozdelení podľa lyžiarskej zdatnosti do 3 kategórií. Najväčšiu skupinu tvorili absolútni nelyžiari (16), mierne pokročilí (6) a pokročilí(10).Už z týchto čísel je zrejmé, že prvé dni boli náročné, keďže bolo potrebné naučiť základy lyžovania veľký počet žiakov. Nádherné počasie, úsilie pedagógov, pomoc zdatnejších spolužiakov a snaha  samotných žiakov nepoddať sa prvým pádom mali zásluhu na tom, že v stredu už každý zjazdil i náročnejší svah bez pomoci inštruktorov. Všetci už tretí deň zvládli jazdu na vleku, zdokonaľovali sa v oblúkoch v pluhu, každý podľa individuálnych zručností. Ďalšie dni sa žiaci zdokonaľovali v lyžiarskych zručnostiach tak, aby vedeli zjazdiť terén so správnym držaním tela a znožnými oblúkmi. Okrem lyžiarskych zručností si žiaci počas lyžiarskeho výcviku rozvíjali samostatnosť, zodpovednosť, spolupatričnosť, vzájomnú pomoc a rešpekt.